Home » Lotniska w Polsce

Lotniska w Polsce

Polska to kraj położony w Europie Środkowo-Wschodniej, który ma duże znaczenie pod różnymi względami. Jest to kraj postkomunistyczny, który jednakże jest dynamicznie się rozwijającym. Jako kraj o tak dużym znaczeniu również infrastruktura komunikacyjna jest dość mocno rozbudowana, i trzeba tu mieć na myśli wszystkie jej aspekty (drogowy, kolejowy, lotniczy). Zwłaszcza transport lotniczy w ostatnim dziesięcioleciu zyskał bardzo na znaczeniu. Spowodowane jest to tym, że powstało dużo międzynarodowych portów lotniczych, które są gotowe do obsłużenia znacznej ilości pasażerów oraz linii lotniczych. Wśród tych ostatnich pojawiło się w ostatnich latach bardzo dużo ofert tanich linii lotniczych, na które możemy zarezerwować tanie bilety lotnicze.

Wśród bogatej siatki lotnisk cywilnych, których Polska ma aż 13 najważniejszy wydaje się oczywiście port w stolicy kraju, czyli w Warszawie. Reszta z owych portów stanowią regionalne bazy operacyjne, które pozwalają na komunikację międzynarodową. Międzynarodowy port w Warszawie (Okęcie) jest nowoczesnym centrum, które stanowi pomnik dla najsłynniejszego muzyka Fryderyka Chopina.

Inne lotniska w Polsce są rozmieszczone następująco w Małopolsce – Kraków Balice, na Pomorzu – Gdańsk Rębiechowo, na Śląsku – Katowice Pyrzowice, w Dolnośląskim – Wrocław Starachowice, w Wielkopolsce – Poznań Ławica, w Mazowieckim – Warszawa Modlin i Radom Sadków, na Podkarpaciu – Rzeszów Jasionka, w Łódzkim – Łódź Lubilnek, w Kujawko-Pomorskim – Bydgoszcz Szwederowo, w Zachodniopomorskim – Szczecin Goleniów, w Lubuskim – Zielona Góra Babimost, w Lubelskim – Lublin Świdnik, w Pomorskim – Gdynia Kosakowo, w Mazursko-Warmińskim – Szymany.

Jak widać praktycznie każde województwo posiada własną bazę lotniczą, którą obsługują linie niskobudżetowe i linie droższe. W kontekście dynamicznego rozwoju warto wspomnieć o lotnisku w Łodzi, które najbardziej się rozwija. Aczkolwiek perspektywie są planowane dalsze plany inwestycyjne dotyczące budowy nowych lotnisk.