Home » Lotniska w Polsce » Katowice Pyrzowice

Katowice Pyrzowice

Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach, jak większość lotnisk w Polsce jest miejscem nieustannie się rozwijającym i wprowadzającym co raz to nowe udogodnienia dla podróżnych oraz innowacyjne technologie. Obecnie codziennie z tego lotniska wylatują setki podróżnych, a przybywa ich równie dużo. Początkowo jednak tam, gdzie stoi lotnisko w Pyrzowicach znajdował się teren podporządkowany wojsku. Byli to niemieccy żołnierze, którzy w 1940 roku rozpoczęli tu prace nad lotniskiem polowym. Wcześniej znajdowały się tu wyłącznie łąki i pola uprawne.

W roku tym Niemcy położyli 3 pasy piećdziesięciometrowe o długości do 1,5 km, które służyły do zaopatrywania frontu wschodniego przez samoloty z głębi Rzeszy. Końcowe lata wojny przyniosły ze sobą testy Messerschmittów w Pyrzowicach. Z kolei tuż po wojnie stacjonowała tu Armia Czerwona. Wojsko Polskie odzyskało lotnisko dopiero w latach pięćdziesiątych.

Ruch pasażerski w Pyrzowicach rozpoczął się dopiero w roku 1966, a z niewielkiego terminalu, który tu powstał, wystartował samolot w kierunku Warszawy. Wspomniany przelot wykonany został przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a ich piloci zmuszeni byli korzystać z pomocy wojskowej w nawigowaniu. Od tego czasu jednak zaczęły się stopniowe zmiany na lepsze. Ówczesny terminal został ukończony w roku 1969.

Zastój w lotach spowodowany przez sytuację polityczną w Polsce trwał na początku lat 90. Ruch lotniczy krajowy na lotnisku w Pyrzowicach wzmógł się dopiero po roku 1992, a po ponad 50 latach przerwy, w ’93 Lufthansa wznowiła przeloty międzynarodowe. Modernizacje trwają od tej pory.

Przełom wieków przyniósł wydłużenie pasa startowego, który obecnie liczy 2,8 km. Rok 2004 był z kolei szczęśliwym okresem – wprowadzono na lotnisko Katowice Pyrzowice pierwsze tanie linie lotnicze Wizz Air. Fakt ten przyspieszył rozwój infrastruktury drogowej (dojazd do lotniska), a także powiększenie terminalu.

Dowiedz się, jak zarezerwować bilety lotnicze z tego portu lotniczego, a także z innych lotnisk w Polce (np. Kraków Balice), gdzie również możesz kupić tanie bilety lotnicze.