Home » Lotniska w Polsce » Kraków Balice

Kraków Balice

Tak, jak inne lotnisko w kraju (Katowice Pyrzowice), również i Kraków Balice początkowo było lotniczym portem wojskowym. Obecnie jednak jest największym regionalnym międzynarodowym portem lotniczym w Polsce.  Nie bez znaczenia były dla rozwoju tego ośrodka zmiany polityczne oraz gospodarcze w kraju. Przystąpienie do Unii Europejskiej może być tego przykładem. Zapoczątkowało ono wstąpienie na rynek polski lotów międzynarodowych wraz z tanimi liniami lotniczymi i możliwością rezerwacji ich biletów.

Pierwsze lądowanie samolotu rejsowego na lotnisku Kraków Balice odbyło się w roku 1964. Liniami lotniczymi, które go wykonały były Polskie Linie Lotnicze LOT. Już 2 lata później przybyła tu pierwsza głowa państwa z zagranicy (Iran), wtedy też oddany do użytku pasażerskiego został nowoczesny, jak na tamte czasy, pawilon.

W kilka lat później nastąpiła przebudowa pasa startowego, a koniec lat 80. przyniósł również remont dworca lotniczego. Ruch międzynarodowy został otwarty w roku 1993, również to dziesięciolecie przyniosło portowi lotniczemu w Krakowie imię Jana Pawła II. Na przełomie stuleci miało miejsce kilka równie ważnych wydarzeń – otwarto terminal cargo, parking przy lotnisku, strefę wolnocłową.

Później sytuacja lotniska Balice tylko się poprawiała – zyskiwało ono nowych sponsorów, który umożliwiali dalszą modernizację. Rok 2004 to data przełomowa – pojawienie się pierwszych tego typu przewoźników niskokosztowych i wejście lotniska Kraków Balice w obsługę strefy Schengen. Do dzisiaj trwają prace remontowe i unowocześniające.

Sprawdź również inne lotniska w Polsce!